Logo Tasarım Bloğu

Tipografi Nedir?

By Şubat 7, 2020 Haziran 12th, 2020 No Comments

Tipografi Nedir? Tipografi, yazı karakterinin işlenmesi, düzenlenmesi, aynı yazıyı farklı biçimde sergilenmesidir. Bir tasarımı yükseltebilir ya da karmaşıklaştırabilir. O yüzden büyük öneme sahiptir. Başlıkların, kampanyaların okuyucuya doğru aktarılabilmesi gerekmektedir. “Yüzde Elli İndirim” cümlesini okuyabilir, yüksek sesle söyleyebiliriz. Ancak ne zaman bu metinleri basacak olursak bu tipografi işine girer. Grafik tasarımcı, içerikler, işetişim dili ve pazarlama çalışmaları için kritik öneme sahiptir.

 

Tipografi Nedir?

Örneğin yukarıdaki görselde aynı 2 metin fakat 2 farklı tipografi vardır. Tipografinin okunabilirliği, hızlı algılanabilmesi ve orantılı olması gerekmektedir. Bir mağazanın sağ taraftaki sarı olan tipografiyi kullandığını düşünürsek kötü bir iletişim olduğu kanısına kolaylıkla varılabilir. Dolayısıyla tipografi tasarımı logoda iletişimde her alanda kaçınılmazdır.

Logonuz için Doğru Tipografi

Bir logonun görünümüne karar verirken yazı tipi seçimi büyük bir fark yaratır. Birçok logo ticari markalı benzersiz yazı tiplerini kullanır. Logonuzu tasarlarken aklınızda temiz ve minimalist bir stil varsa, bu görünüme ulaşmak için basit bir yaklaşım şarttır. Sans-serif yazı tipi minimalist bir logo için çok fazla tercih edilmemelidir.

Tipografi logo hakkında çok şey ifade eder. Doğru kullanıldığında, tipografi logonuza denge katar. Tipografiden başka hiçbir şey kullanmazsanız yada sadece amblem kullanırsanız logonuz daha unutulmaz olabilir, çünkü basit logolar genellikle kolayca hatırladıklarımızdır. Logo tipografisinde genellikle font seçimi yapılmamalıdır. Tipografisi özgün olarak o markanın çizgisine göre tasarlanmalıdır. Coca cola, Sony Vaio tipografi anlamında çok önemli iki örnektir.

Tipografi kullanmak veya tipografi tabanlı logolar oluşturmak söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Yeni başlayanlar için, hedef kitleyi bilmek zorundasınız. Bu marka kimi çekmeye çalışıyor ve kişisel ilgi alanları ve tercihleri neler?

Kitlenin kim olduğunu öğrendikten sonra, logonun hangi duyguları iletmesi gerektiğini ve onları nasıl hissettirmesi gerektiğini anlamalısınız. Tabii ki, görsel temelleri de bilmeniz ve belirli bir mesajı iletmek için hangi yazı tiplerinin daha uygun olacağını bilmeniz gerekir.

Örneğin, kendisini geleneksel ve güvenilir olarak sunmak isteyen bir marka, logolarındaki serif yazı tipleriyle iyi sonuç verir. Öte yandan, genç bir kitleye hitap eden bir marka sans-serif yazı tipi kullanabilir.

Logo tasarımının dikkat etmeniz gereken bir diğer yönü de rengin kullanılmasıdır. Yeni başlayanlar için, renk seçimini sınırlamak logonuzun profesyonel görünmesini sağlamanın en iyi yoludur. Ardından, mesaja göre rengi seçmeniz gerekir.

Temel Öğeler

Birçok insan yanlışlıkla tipografinin sadece yazı tipi ve renkle ilgili olduğunu düşünür, ancak gözle görülenden çok daha fazlası vardır. İlk olarak, yazı tipi metin stilinin adını gösterir. En yaygın yazı tipleri Arial ve Helvetica’dır. İkinci olarak, yazı tipleri belirli yazı tipi stilini, genişliğini ve yüksekliğini ifade eder. En yaygın yazı tipleri Courier, Calibri, Verdana, Tahoma ve Times New Roman’dır. Milyonlarca font vardır. Bu fontların içerisinde kaybolmamak için önce nasıl bir iletişim yapılacağına karar verilmelidir. Hızlı ve etkili font seçenekleri işin Google Fonts‘u inceleyebilirsiniz.

Gelişmiş Öğeler

Satır aralığı, her bir kelime satırı arasındaki dikey boşluğu tanımlar. Satır aralığı değeri, metnin bir satırı ile doğrudan üstündeki veya altındaki satır arasındaki ölçülen mesafeyi belirtir. Çoğu yayıncı, yazı tipi boyutundan büyük olan ve genellikle yazı tipinin boyutunun 1,25 ila 1,5 katı olan bir öncü değer seçer. Satır uzunluğu, soldan sağa çalışan ve sayfanın kenar boşluklarından ayarlanan standart metin uzunluğunu ifade eder. Hiyerarşi değerleri, başlıkları büyük, alt başlıkları daha küçük ve gövde türlerini en küçük hale getirerek okuyucuyu yönlendirir. Boyut, hiyerarşi değerini tanımlar ve renk, boşluk ve boyutlarla gerçekleştirilir.

Tipografi Nedir? Neden Önemlidir?

Doğru yazı tipini kullanmanın faydaları vardır. İlk olarak, okuyucunun dikkatini çeker ve belirli bir ruh hali veya his taşır. Bu, okuyucunun konsantrasyonunu, ilgi düzeyini ve okumaya devam etme isteğini etkiler. İkincisi, görsel olarak çekici sunum yazı tipleri iletişim ve kitle katılımını kolaylaştırır. Teknik açıdan bakıldığında, içerik önemi ve başlıkları, paragrafları ve madde işaretleri için ayrı yazı karakterleri kullanma gibi işlevleri belirlemek için farklı yazı tipi ve tür boyutları kullanılır. Grafik tasarım söz konusu olduğunda, doğru yazı tipleri uyum, süreklilik ve sadelik yaratmaya yardımcı olur. Son olarak, düzenli olarak kamuoyu ile iletişim kuran şirketler ve kuruluşlar için, yazı tipi marka bilinirliğini oluşturur.

Doğru fontun seçilmesi ve üretilmesi grafik tasarımda çok önemlidir. Tipografi, fark etmeseniz bile markaya bir karakter verir ve her tasarımda duygusal bir rol oynar!

Pazarlamada Tipografi

Araştırmalar, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda doğru yazı biçimlerinin en iyi sonuçları sağladığını açıkça göstermektedir. Araştırmalar insanların bilinçsizce Arial, Verdana ve Comic Sans gibi yazı tiplerini tercih ettiğini gösteriyor. Araştırmalar ayrıca yazı tipi seçiminin, okuyucunun makaleye tepkisini ve algısını doğrudan etkileyeceğini göstermektedir. Bu bilgiler, içerik ve grafik tasarlayan pazarlama uzmanları için son derece yararlıdır. İşletme uzmanları her zaman içeriğin kral olduğunu söylerler, ancak belirli yazı biçimlerinin makalenin şakacı olarak kabul edilmesine yol açabileceğini fark etmezler. Bu nedenle, online pazarlamacılar genellikle içerik ve genel görsel sunumla uyumlu doğru yazı tipini dikkatlice seçmek için grafik tasarım uzmanlarıyla işbirliği yaparlar.

İster bir ev ödevi raporu oluşturun; ister kişisel bir blog veya şirket web sitesi oluşturun. “Tipografi okuyucuların deneyimini etkiler.”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.