Logo Tasarım Bloğu

Logo Nasıl Tasarlanır?

By Ocak 29, 2020 Haziran 12th, 2020 One Comment

Google Logo İnceleme

Logo tasarlamak basit görünebilir, ancak herhangi bir iyi tasarımcıya sorun, size bunun kesinlikle böyle olmadığını söyleyecektir. Şirketiniz veya kuruluşunuz için bir logo tasarlamak istiyorsanız, ilk tavsiyemiz öncelikle bir tasarımcı ile anlaşmanız.

Eğer bir tasarımcı ile çalışmak sizin için bir seçenek değilse, size bu konuda yardımcı olmak için buradayız.

Logo Nedir?

En basit tanımıyla bir logo sizi tanımlayan şeydir. Şirketiniz diğerleri arasında bu şekilde tanınır ve hatırlanır. Ayrıca markanızın yüzü olarak da işlev görür.

Logo Nasıl Tasarlanır?

Logo nasıl tasarlanır sorusu için öncelikle iki şeyi aklımızda tutalım:

  1. Tasarım bir çok strateji demektir. Evet, bir noktada görsel bir şeyler yaratmanız gerekir ama hepsinden önce strateji gelir. Çizimden daha fazla zamanı düşünmeye harcayacaksınız.
  2. Tasarladığınız şey sadece bir logo değil. Logonun daha büyük bir görsel sistemin parçalarından biri olduğunu ve tek tek parçaların birlikte çalışması gerektiğini unutmayın.

Süreci sizin için 5 aşamaya bölelim.

1. Aşama: Keşif

Bu soru sorma aşamasında amacınız, şirketinizin neye inandığını, kim olduğunu, neyi başarmak istediğinizi ve oraya nasıl ulaşmak istediğinizi gerçekten anlamaktır.

Kendinize bu soruları sorun:

  • Neden bir logo istiyorsunuz?
  • Marka adınızın hikayesi nedir?
  • Rakipleriniz kim?
  • Hedef müşteri kitleniz kim?
  • Markanız hangi değerleri temsil etmeli?
  • İnsanlar logonuzu gördüğünde ne hissetmeli?
  • Logonun başlıca kullanım alanları neler?

2. Aşama: Araştırma

Stil, tipografi ve renk gibi konularda araştırma yapacağınız eğlenceli bir aşama. Renklerin uyandırdığı anlamları öğrenin, Mavinin banka logolarında sık kullanılması tesadüf değildir. Rakiplerinizi incelemeyi unutmayın. Daha sonra Dribbble, Behance gibi sitelere göz atın.

3. Aşama: Tasarım

Kağıt ve kalem ile skeçler çizerek çalışmaya başlayabilir ve yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz.

Vektör grafik düzenleme yazılımı için endüstri standardı Adobe Illustrator dır – ama ucuz değildir ve acemi dostu sayılmaz. Inkscape ve Vectr gibi benzer ücretsiz araçları deneyebilirsiniz.

Fontlar için Google Fonts arşivi ve  Font Squirrel kullanabilirsiniz.  MyFonts gibi sitelerden de font satın alabilirsiniz.

Biraz daha kolaylığa ihtiyacım var diyorsanız, online logo tasarım programlarını deneyebilirsiniz. Canva Logo Maker, Hatchful, LogoMakr gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

4. Aşama: Eleme

Birden fazla seçenek ile tasarım aşamasını tamamladıysanız şimdi eleme vakti! Bir logonun sade, akılda kalıcı ve harekete geçirici olması gerekir. Bunu düşünerek elemeye başlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı, kullanım alanları, trendlere yenik düşmeyecek zamansız bir stil, ve renk ile verdiği mesaj dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerdir.

5. Aşama: Tanımla

Logonuz hazır, tebrikler! Bu son aşama, en az öncekiler kadar önemli. Logonuzu kullanacak kişiler, kullanılacak mecraları da göz önünde bulundurarak kurumsal kimliğinizin sınırlarını çizmelisiniz. Kullanılabilecek versiyonlar, renkler, formatlar, kullanılamayacak olanlar gibi konuları netleştirmelisiniz.

Çok aşamalı ve uzun bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz ama günün sonunda şunu mutlaka hatırlayın.

Markalaşma, strateji ile başlar. Tasarım ile değil.

 

 

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.